Sammenlignet med tidligere, og særlig i 2008, var det i Follo 2009 mindre hogst og planting. Fortsatt ganske bra nivå på ungskogpleie. Det ble utbetalt mer skogfond enn innbetalt. Landbrukskontoret oppfatter likevel at investeringene i framtidsskogen burde vært større.

Kilde: Skogfondsregnskapet.
Det blir i tillegg hogget mye til ved, særlig bjørk, og til eget bruk ellers.

Kilde: Skogfondsregnskapet.
Planteaktiviteten er redusert med 35% fra 2008, og er mindre enn på mer enn 50 år. Tilskuddet til planting ble tatt bort på 1990-tallet, bl.a. for å stimulere til mer naturlig foryngelse. Mange steder blir det ikke plantet der naturlig foryngelse av gran ikke kommer (avhenger bl.a. av hogstføring, vegetasjonstype og frøtilgang). Naturlig foryngelse av bjørk eller andre løvtreslag forutsetter intensiv oppfølging for å få pen skog og/eller kvalitetsvirke. Andre steder blir det fortsatt plantet selv om naturlig foryngelse av gran kommer bra. Store hogster uten etterfølgende planting eller oppfølging av naturlig foryngelse minner om rovdrift og/eller forsømmelse.

Kilde: Skogfondsregnskapet.
Ungskogpleie til rett tid er kostnadseffektivt. Ungskogpleie er ønskelig i Follo fordi det øker skogens verdi både økonomisk og miljømessig. Bl.a. er ungskogpleie antakelig det viktigste tiltaket i Follo for nyttig karbonbinding i skog.
Det ble i 2009 innbetalt kr. 1,8 mill til skogfondskontoene. Det er 9,7% av tømmerets bruttoverdi. Det ble tatt ut fra skogfondskontoene i Follo kr. 2,5 mill., vesentlig i investeringer i skogen.
Interne linker:
Diagrammer for avvirkning, planting og ungskogpleie 1991-2009 i Follo og kommunevis
Skogbehandling
ML, siste endret 16.03.2010 (tastefeil ga ved tidligere rapport 475 dekar for mye ungskogpleie i Vestby og dermed også i Follo).
hoyrekolonne