Fra 1. oktober kan du søke om produksjonstilskudd og avløsertilskudd.
15. oktober er søknadsfrist.
29. oktober: Sender du inn søknad mellom 15. og 29. oktober får du et trekk på 1000 kr per dag etter 15. oktober.
Endre søknad: Har du sendt inn søknaden innen fristen 15. oktober, kan du åpne og endre søknaden fram til og med 29. oktober. Dette gir ikke trekk, men du må huske på å sende inn søknaden igjen hvis den er åpnet etter 15. oktober.
Frist for etterregistrering er 10. januar, se nederst på siden hvilke opplysninger det gjelder for.
Søknadsskjemaet og informasjon finner du hos Landbruksdirektoratet: https://www.landbruksdirektoratet.no/nb/jordbruk/ordninger-for-jordbruk/produksjonstilskudd-og-avlosertilskudd-i-jordbruket
Søkeveilederen til Landbruksdirektoratet for søknadsomgangen 2025 finner du her: https://www.landbruksdirektoratet.no/nb/jordbruk/ordninger-for-jordbruk/produksjonstilskudd-og-avlosertilskudd-i-jordbruket/produksjonstilskudd-og-avlosertilskudd-sokeveiledning
Søkt tidlig. Sett av god tid.
Ring oss om du har problemer – 64 96 20 87
| VIKTIGE DATOER 2025 | del 1 | del 2 |
| Søknads åpning/ Telledato | 01.mar | 01.okt |
| Søknads frist | 15.mar | 15.okt |
| Frist for endring av opplysninger i levert søknad |
29.mar | 29.okt |
| Frist for etterregistrering av opplysninger |
10. jan 2026 |
|
Kan jeg søke PT ?
For å kunne søke PT må man ha et foretak som oppfyller disse kravene:
- være registrert i Enhetsregisteret i Brønnøysund innen søknadsfristen (dvs. ha organisasjonsnummer). Foretaket må ha næringskoder for landbruk.
- drive vanlig jordbruksproduksjon på én eller flere landbrukseiendommer (Foretak som kun driver med birøkt er unntatt fra kravet om at produksjonen må drives på én eller flere landbrukseiendommer)
- disponere de dyra og de arealene det søker tilskudd for
- drive arealet det søker tilskudd for aktivt på det tidspunkt eller i den perioden som fremgår av jordbruksavtalen for å være berettiget tilskudd.
Frist for etterregistrering
Det er enkelte opplysninger som kan etterregistreres etter 15. oktober, men innen 10. januar:
- Avløserutgifter som foretaket har hatt etter 15. oktober.
- Dyr på beite som er sanket fra utmarksbeite etter 15. oktober.
- Livdyr av kylling og kalkun som er solgt etter 15. oktober.
- Rugeegg levert til rugeri etter 15. oktober.
- Frukt, bær, veksthusgrønnsaker (inkl. salat på friland), samt poteter produsert i Nord-Norge, som er omsatt etter 15. oktober.
